''Pomidorowe wyzwanie - Dzień Pomidora'' - realizacja projektu pt. ''Witaminki''

W minionym tygodniu przystąpiliśmy do realizacji projektu pt. "Witaminki" pod patronatem Bliżej Przedszkola. Celem projektu jest promowanie zdrowych nawyków żywieniowych, zachęcanie do spożywania zróżnicowanych potraw, bogatych w warzywa, stwarzanie okazji do poznawania nowych smaków, oswajanie z wyglądem warzyw i zapoznanie z ich wartościami odżywczymi oraz wdrażanie do samodzielnego komponowania posiłków i robienia prostych potraw według przepisów kulinarnych. W ramach projektu nasze przedszkole będzie podejmować działania, które pozwolą nam te cele zrealizować. Chcemy, by dzieci "nie bały się" jedzenia warzyw, a naszą główną zasadą będzie zachęcanie ich do próbowania.

Każdego miesiąca będziemy poznawać nowego bohatera Warzywniaka, dowiadując się o nim wielu ciekawostek. Będziemy smakować, przygotowywać posiłki, dokładnie oglądać warzywa również od środka, rozpoznawać po kształcie, smaku, wyglądzie, poznawać różne odmiany warzyw.

Leśne Ludki jako pierwsze w przedszkolu postanowiły zorganizować Pomidorowe wyzwanie, czyli tzw. Dzień Pomidora. Poznały pierwszego bohatera projektu Witaminki - Pomidora Pafnucego, który towarzyszył im przez cały dzień podczas działań. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć, jak wyglądają pomidory z różnych odmian, mogły posmakować, dotknąć, zobaczyć je od środka Dowiedziały się, skąd pochodzą pomidory, gdzie rosną i czego potrzebują, by rosnąć oraz jakie są zasady przechowywania pomidorów. Poznały również produkty, których głównym składnikiem są właśnie pomidory, tj. ketchup, passata, przecier, sok pomidorowy, koncentrant i inne. Wspólnie z Panią stworzyły sałatkę z pomidorami i szczypiorkiem. Dowiedziały się także, jakie potrawy powstają z produktów pomidorowych, jak np. sos do pizzy, spaghetti, zupa pomidorowa itp. Miały okazję również posłuchać wiersza o pomidorze. Panie kucharki z tej okazji przygotowały dla dzieci kanapki z pomidorem i hummusem na śniadanie, a na obiad zupę pomidorową, by uatrakcyjnić im ten dzień i stworzyć możliwość do posmakowania. Na koniec na znak wykonanych zadań przykleiły sylwetę pomidora Pafnucego do Warzywniaka, dając tym samym przykład innym grupom i motywację do realizacji kolejnych działań warzywnych. W nagrodę dzieci otrzymały kolorowankę pomidora Pafnucego do pokolorowania.

Projekt #witaminki  @blizejprzedszkola

Data dodania: 2023-09-30 10:19:35