Ikona powiększania tekstu
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień

Świetlica

Świetlica szkolna jest integralną i niezastąpioną częścią systemu wychowania szkolnego, która w racjonalny sposób organizuje dzieciom ich czas wolny przed i po lekcjach. Świetlica jako wewnątrzszkolna instytucja wychowania wspomaga i uzupełnia pracę szkoły we wszystkich jej zakresach: opieki, oddziaływań wychowawczych i dydaktycznych, jak i zabiegów terapeutycznych. W swych celach i zadaniach uwzględnia podstawowe funkcje czasu wolnego: odpoczynek (tj. regenerację sił fizycznych i psychicznych) rozrywkę, która wyzwala przyjemne emocje, oraz rozwijanie indywidualnych zdolności i zainteresowań.

Opieka nad dzieckiem jest ważnym obowiązkiem, nie może ona się ograniczać do zapewnienia mu posiłków oraz miejsca do odrabiania lekcji i wypoczynku. Dziś naczelną pozycję zajmują zadania powiązane ściśle z samym procesem wychowania. Obydwie funkcje świetlicy, opiekuńcza i wychowawcza, są współzależne i określamy je jako zadania opiekuńczo - wychowawcze.

Przeprowadzone zajęcia dają dzieciom możliwość czynnego wypoczynku i rozwijania swoich zainteresowań, a także wyrównywania braków wiedzyw nauce. Uczniowie odrabiają zadania domowe, doskonalą liczenie i czytanie, wyrównują braki wiedzy korzystając z pomocy koleżeńskiej lub indywidualnej pomocy wychowawcy. Wyrabiają w sobie poczucie odpowiedzialności za wygląd najbliższego otoczenia, poszanowania własności osobistej oraz mienia szkolnego.

W czasie zajęć plastyczno - technicznych dzieci rozwijają swoje umiejętności i zdolności. Przygotowują przedstawienia, wykonują prace plastyczne, które zdobią korytarze szkoły, świetlicę i biorą udział w konkursach na szczeblu szkoły, miejskim (liczne nagrody, wyróżnienia, nagrody rzeczowe, dyplomy).

telefon bezpośredni do świetlicy:

Data dodania: 2023-04-14 10:32:55
Data edycji: 2023-06-20 12:35:01