Druk 3d w naszej szkole 10 lutego 2023 roku

Drukarka 3D w naszej szkole

Dodano: niedziela, 12 lutego 2023 roku
W naszej szkole - w pracowni informatycznej, od września 2022 roku posiadamy Drukarkę 3D firmy Banach. To zaawansowane technicznie urządzenie pozwala na naukę poprzez doświadczenie oraz poprzez kontakt ucznia z fizycznym przedmiotem czy modelem. Według wielu badań jest znacznie bardziej skuteczna od posługiwania się opisami i zdjęciami. Drukarka 3D pozwala drukować proste pomoce dydaktyczne, które uczniowie mogą wziąć do ręki i z bliska obejrzeć, takie jak np.: ludzkie serce, bryły geometryczne, trójwymiarowy model cząstki chemicznej, miniatura zamku obronnego, model maszyny historycznej, trójwymiarowa mapa i podobne, które są bezcennymi pomocami naukowymi.

W naszej szkole, każdy uczeń może zdecydować jaki trójwymiarowy model chciałby posiadać, a następnie cierpliwie poczekać na wydruk. Wydruk modeli trójwymiarowych może trwać od kilku minut do kilkunastu godzin! Bogata baza producenta drukarki Banach 3D posiada setki ciekawych edukacyjnych projektów-pomocy edukacyjnych., które rozbudzą wyobraźnię uczniów. Czy drukarka 3D przyda się tylko na informatyce? Zdecydowanie nie! Sprzęt ten znajdzie znacznie więcej zastosowań, m.in. na biologii i geografii.

Nasza Drukarka 3D to urządzenie, które wykonuje trójwymiarowe obiekty, które powstają poprzez nakładanie i stapianie ze sobą kolejnych warstw specjalnego plastikowego „drutu”, czyli tzw. filamentu. Materiał ten najczęściej dostarczany jest na specjalnych szpulach. Dla uproszczenia można przyjąć, że w szkole najczęściej będzie można drukować jednokolorowe, twarde obiekty. Druk 3D odbywa się w stosunkowo wysokich temperaturach. Głowica drukująca rozgrzewana jest do temperatury 190–260°C, aby móc przetopić materiał termoplastyczny. Musi on mieć konsystencję, która nie będzie się rozlewać, ale tworzyć kształty. I tak, warstwa po warstwie, powstaje nasz przedmiot.

Obecnie – zależnie od konkretnej technologii – druk 3D pozwala na wykonanie części do różnych urządzeń (nawet samochodów i samolotów). Można stworzyć też zwyczajne przedmioty, takie jak kubki, zabawki, wazony i figurki. Technologia ta jest również używana w medycynie, np. do tworzenia implantów lub druku modeli czaszek czy kości.

Opracował: Marek Pauli

Data dodania: 2023-04-14 14:36:17