Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Druk 3d w naszej szkole 10 lutego 2023 roku

Druk 3d w naszej szkole 10 lutego 2023 roku

Drukarka 3D w naszej szkole

Dodano: niedziela, 12 lutego 2023 roku
W naszej szkole - w pracowni informatycznej, od września 2022 roku posiadamy Drukarkę 3D firmy Banach. To zaawansowane technicznie urządzenie pozwala na naukę poprzez doświadczenie oraz poprzez kontakt ucznia z fizycznym przedmiotem czy modelem. Według wielu badań jest znacznie bardziej skuteczna od posługiwania się opisami i zdjęciami. Drukarka 3D pozwala drukować proste pomoce dydaktyczne, które uczniowie mogą wziąć do ręki i z bliska obejrzeć, takie jak np.: ludzkie serce, bryły geometryczne, trójwymiarowy model cząstki chemicznej, miniatura zamku obronnego, model maszyny historycznej, trójwymiarowa mapa i podobne, które są bezcennymi pomocami naukowymi.

 

W naszej szkole, każdy uczeń może zdecydować jaki trójwymiarowy model chciałby posiadać, a następnie cierpliwie poczekać na wydruk. Wydruk modeli trójwymiarowych może trwać od kilku minut do kilkunastu godzin! Bogata baza producenta drukarki Banach 3D posiada setki ciekawych edukacyjnych projektów-pomocy edukacyjnych., które rozbudzą wyobraźnię uczniów. Czy drukarka 3D przyda się tylko na informatyce? Zdecydowanie nie! Sprzęt ten znajdzie znacznie więcej zastosowań, m.in. na biologii i geografii.

Nasza Drukarka 3D to urządzenie, które wykonuje trójwymiarowe obiekty, które powstają poprzez nakładanie i stapianie ze sobą kolejnych warstw specjalnego plastikowego „drutu”, czyli tzw. filamentu. Materiał ten najczęściej dostarczany jest na specjalnych szpulach. Dla uproszczenia można przyjąć, że w szkole najczęściej będzie można drukować jednokolorowe, twarde obiekty. Druk 3D odbywa się w stosunkowo wysokich temperaturach. Głowica drukująca rozgrzewana jest do temperatury 190–260°C, aby móc przetopić materiał termoplastyczny. Musi on mieć konsystencję, która nie będzie się rozlewać, ale tworzyć kształty. I tak, warstwa po warstwie, powstaje nasz przedmiot.

 

Obecnie – zależnie od konkretnej technologii – druk 3D pozwala na wykonanie części do różnych urządzeń (nawet samochodów i samolotów). Można stworzyć też zwyczajne przedmioty, takie jak kubki, zabawki, wazony i figurki. Technologia ta jest również używana w medycynie, np. do tworzenia implantów lub druku modeli czaszek czy kości.

Opracował: Marek Pauli

Data dodania: 2023-04-14 14:36:17
Data edycji: 2023-04-16 13:57:00
Ilość wyświetleń: 332

Gdynia jest najlepszym interesem, jaki kiedykolwiek Polska mogła zrobić...

Franciszek Sokół
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej