środa, 7 grudnia 2022 roku

Pana Andrzeja Gogolę

Jezioro Kackie

Dodano: czwartek, 3 lutego 2021 roku
W środę, 2 lutego, klasa IV c wyruszyła na terenową lekcję przyrody. Celem wyjścia było poznanie krajobrazu najbliższej okolicy. Pierwszy punkt na gdyńskiej mapie, który udało się odwiedzić to powołany w 2008 roku przez Radę Miasta Gdynia użytek ekologiczny “Jezioro Kackie”. Jeszcze w XX. wieku nazwa nikogo by nie dziwiła, jednak dziś, teren osuszonego zbiornika raczej niewielu z jeziorem się kojarzy. Powierzchnię liczącą 21 hektarów, przez wzgląd na liczne walory przyrodnicze, roślinność oraz występujące na niej gatunki zwierząt, uznano za formę ochrony przyrody, by ocalić fragment o cennym znaczeniu środowiskowym.

Druga część spaceru poświęcona była wizycie w pobliskim lesie. Uczniowie zapoznali się z jego warstwową budową, porównali organizmy występujące w ściółce, runie, podszycie i koronach drzew oraz opisali charakterystyczne cechy poszczególnych warstw. Czwartoklasiści mieli także okazję poznać w praktyce warsztat pracy przyrodnika. Podczas prowadzonych obserwacji korzystali m.in. z lornetek, kompasów i lup. Kolejnym wyzwaniem, z którym dziesięciolatkowie doskonale sobie poradzili, było rozpoznawanie gatunków drzew na podstawie obrazków, przytoczonych ciekawostek i informacji zawartych w atlasach.

Warto podkreślić, że w trakcie tej terenowej lekcji, młodzi adepci nauk o środowisku, wykazali się cechami dobrego przyrodnika: prowadzili wnikliwe obserwacje, cierpliwie wyszukiwali informacje w dostępnych źródłach, nie niszczyli napotkanych gatunków, zachowywali ciszę. Na koniec, mimo zmęczenia odczuwanego głównie w nogach, po tysiącach przebytych kroków, uczniowie zgodnie, pełni entuzjazmu przyznali, że z niecierpliwością oczekują kolejnych warsztatów na łonie natury.