poniedziałek, 4 lipca 2022 roku

Administratorem danych osobowych jest
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Gdyni reprezentowany przez Dyrektora
Pana Andrzeja Gogolę

Uczymy się rozpoznawać głosy zwierząt

Dodano: poniedziałek, 10 stycznia 2022 roku
We wtorkowe popołudnie, 4. stycznia, podczas zdalnej lekcji przyrody, uczniowie klasy 4c wzięli udział w warsztatach "Uczymy się rozpoznawać głosy zwierząt". Zajęcia online poprowadził dla słuchaczy Pan Witold Ciechanowicz - Specjalista ds. edukacji i udostępniania lasu dla turystyki i rekreacji z Leśnego Ogrodu Botanicznego "Marszewo" Nadleśnictwa Gdańsk. Wstęp do jakże ciekawej sztuki rozróżniania zwierząt po wydawanych odgłosach przeplatany był ciekawostkami dotyczącymi gatunków, które spotkać możemy w najbliższych lasach.

Czwartoklasiści dowiedzieli się czym jest dymorfizm płciowy na przykładzie samicy i samca kosa oraz dlaczego to właśnie panowie wielu gatunków ptaków mają zwykle ładniejsze upierzenie. Ponadto odkryli, że charakterystyczna nazwa gatunkowa sikory bogatki zawdzięczana jest żółtemu ubarwieniu piór na brzuchu, co kojarzy się właśnie ze złotem, bogactwem. Niemałe zaskoczenie wywołał wśród młodych gdynian fakt, że odgłosy wydawane przez sarnę przypominać mogą szczekanie psa, a nazwa głuszec pochodzi od zachowań tego gatunku: otóż ptak ten ma świetny słuch, ale podczas śpiewu godowego sprawia wrażenie, że jest głuchy - nie reaguje na bodźce z otoczenia.

Wszystkich miłośników leśnych wędrówek oraz zainteresowanych umiejętnością rozpoznawania zwierząt po wydawanych przez nie odgłosach, odsyłamy do aplikacji, która na pewno świetnie sprawdzi się m.in. podczas wiosennych spacerów: https://view.genial.ly/61adda9435dc8d0de2e02781